Nuestro Alebrije
logotipo Alebrije Mexican Restaurant ®

За почеток:


Начос 14,50 €    

 (вегетаријанец)


Мини Начос 9,50 €

Пржени тортиља чипсови од пченка со грав од гратин сирење и пико де гало со халапењо .


*Со екстра чили + 5,00 € 


Гуакамоле (веган). 13,50 евра

Исто како што прави баба со чипсот од тортиља и пико де гало.

без коријандер побарајте го по ваш вкус.


Кесадиљас

( млечни производи) ( глутен )

(2 идентични единици)

Кесадилите се сервираат на пченична тортиља*

пченкарни тортиљи без глутен .


7,30 €

8,00 €

Сирење печурки 7,70 €

9,20 €

9,20 €

Синхронизирано. 9,50 евра

шунка , сирење како марамче .


Луди компири 9,50 € (зачинета)

Домашен рецепт со компири со разновиден сос од чили.


Пилешки флејти: 9,50 € ( млечни производи )

(3 единица/плоча)

Крцкави тортиљи од пченка

со пилешко, зелена салата, крем


Пилешко Чимичанга . 2 единици _ 8,00 евра ( лактоза )


Салата Нопалес: 16,50 €

 (вегетаријанска или веганска) ( млечни производи )

Нежен кактус на кревет од домати, пико де гало и сирење


½ Салата од Нопалес. 10,00 € 

(вегетаријанска или веганска) ( млечни производи )


Рефрен грав 8,50 ( вегетаријанец ) ( млечни производи)

Со гратин сирење и тортиља чипс.


сирење 11,50 € 

( млечни производи) (глутен )

Сирење, печурки и хоризо гратин послужени со пченична тортиљаЧили со месо 13,80 €

Грав зачинет со различно месо,

зеленчук и зачини


Сопес

(тие не се супи)

Рачно изработени палачинки од пченка со различни придружни .

Обично грав, зелена салата, сирење и различно месо или зеленчук.


Вегетаријанска Сопе по 6,00 евра .

Вегетаријанец ( млечни производи )

Пржено пченкарно брашно со црн грав, зелена салата, павлака сирење и кромид

    

Хоризо Сопе по 7,00 евра ( млечни производи )

Пржено пченкарно брашно , црн грав, зелена салата хоризо, павлака, сирење и кромид.

    

Пилешка супа. 7,00 € единица ( млечни производи )

Пржено пченкарно брашно , црн грав, пилешко, зелена салата, павлака, сирење, кромид


Сопе пибил. 7,00 евра единица

Пржено пченкарно брашно , црн грав, кокинита пибил, зелена салата


Chalupitas de Tatemada по 6,50 евра ( млечни производи ) ( вегетаријанска)

Основа од пченка , рачно изработена, лесно напечена и домашен печен сос од татемада, со сирење и кромид .


Тетелас . 9,50 евра

Полнети со грав, наут и црн грав.

Во придружба на пико де гало. вегански


Чаби месо. 8,50 € по ( млечни производи )

Пченкарна тортиља замесена со рака од тесто од гордита ,

кој се пржи и се полни со различни состојки.


Gordita de Plátano Macho 11,00 евра поединечно ( привремено надвор од менито)

Чаби хлебните и наут со винегрет од цвекло и карфиол во сос од пуја чиле Вегански или вегетаријанец


Tacos

2 еднакви единици по порција во тортиља од пченка


Пибил цицалче 7,50 €

Овчар 7,50 €  

Колбас од бадем 7,50 евра 

Телешка тинга 8,00 €

Скара 10,00 €

7,50 €

7,50 € 

8,50 евра 

повлечен свинско месо 8,00 €

Вегански пастор. 8,50 евра

Сезонски зеленчук 8,00 €

Вегански колбас. 8,00 €

Диво!                                   23,00 €

Асортиман од 6 тако од 3 сорти идеални за 2 лица.

По избор на готвачот


Тепсија:

Казуелитите доаѓаат со 6 тортиљи за да можете сами да ги составите такосовитеТепсија. Овчар 17,50 €

Посно свинско месо со допир на ананас , кромид и коријандер.


Тепсија. Пибил цицалче 17,50 €

Печено свинско месо со типична маринада во јужно Мексико ,

придружени со виолетови зеленчуци.


Пилешка тепсија со цвет од тиква 19,00 € ( млечни производи )

Пилешко со печурки и павлака и цвет од тиква


Фахита на пилешко 18,50 € ( млечни производи )

Пилешки гради на скара со пиперки и домашни сосови

Говедско месо Fajitas 19,00 € ( млечни производи )

Говедски ленти на скара со пиперки и домашни сосови


Тепсија од телешко Тинга. 18,50 евра

Рендано говедско месо со зачинет допир.


Јагнешко скара. 20,50 евра

Бавно варено јагнешко ребро и бутче на пареа

Зачинет со гуахило чиле, ароматични билки . и се служи со кромид и коријандер .


Веганска или вегетаријанска тепсија. 16,00 €

Мешавина од сезонски зеленчук со што се обезбедуваат најсвежи состојки.


Кампечана тепсија ( млечни производи) 18,50 € 

Стек, chorizo, сирење и поширан кромид.


вегански овчар                      18,50 евра

Текстурирана соја со типични зачини на овчарот.


повлечен свинско месо ( сенф, ореви)                            18,00 €  

Свински бут украсен со сос за скара од мед сенф и задушен кромид.


Специјалитети


* Крт енчилада. 19,50 евра

(ореви, кикирики, глутен, млечни производи )

Тортиљи со пилешко, крт сос, придружени со малку зачинет гарнир .


*Енчилада Суиза ( млекарница )                            19,50 евра 

Тортиљи со пилешко, сос од зелени доматило ,

печурки и цвет од тиква со гратин од пилешко и сирење.


Долгата подготовка на јадења во деновите со голем капацитет на просториите може да потрае и до 40 мин. Проверете кај персоналот за достапност


Birria de Res. 18,50 € 

Идеален за 2 лица

Задушено говедско месо во неговиот сок со допир на рерна

Каде што консомето се ожени со сопственото месо

во такос искапен во неговиот пикантен допир, со зеленчук од лимета и коријандер
печени


Чипотл Рибс. 22,50 евра

Во сос за скара/чипотл Пататас Локаси и тортиљи.

 


Говедско ребро со ниска температура

Чипотл со пико де гало. 23,50 евра


Печен свинско зглоб

Чипотл со пико де гало. 18,50 евра

супа од гуахило (вегански) без глутен.

10,50 евра 

Гуахило чили супа, тестенини од домати и киноа.

вкусно со допир на лимон


Позоле 15,00 € *


1/2 позоле 9,50 €


Позоле. Од нахуатлските позоли , од тлапозонали , што значи пенливи, тоа е чорба направена од зрна пченка какахуазинтла , која претходно се готви два часа и во тој процес зрната пченка ја губат својата лушпа , која ги покрива и кога ќе зовријат. се отвораат како цвет, што им дава изглед на пена.

Придружуван е со свинско или пилешко, различен зеленчук, а одозгора ротквици и зелена салата како декорација.

Автентично традиционално мексиканско јадење.

Малку е зачинета за да одговара на сите вкусови, но ако додадете лимета или лимон и чили во прав по вкус, тоа го покажува целото свое битие, во ова јадење што ве води во најдомашното Мексико .

Во време на топло време , бидејќи неговата побарувачка е помала , тоа ќе се прави по претходна нарачка.Чиле и Ногада 25,00 евра

Се состои од претходно печени и излупени поблано зелени чили, полнети со најмалку 20 состојки, вклучувајќи свинско или говедско месо, домат, кромид, бадеми, борови ореви и зачини, разни овошја како јаболко, калинка и праска, за споменување неколку.


Сезонско јадење Од септември до ноември

Вон сезона само по претходна нарачка.

 Домашни десерти 5,50 €

(според достапноста )


Панакота

Флан за сирење

Домашна урда со мед

Домашна урда од чоколадо.

Јогурт со сируп од бисквити и s é samoмилфеј од лиснато тесто

со растителен маргарин

крем од соја, природни боровинки

покриени со чоколадо.

Содржи глутен,

Без лактоза

6,50 евра